Cirkusové kousky

Nabídka

Cirkusové triky s vlastním koněm - 300,- Kč/hod.

Práce ze země

  Práce ze země je pro nás zábavná a nezbytná součást výcviku. Je to ideální způsub, jak si s koněm ujasnit pozice, jak ho protáhnout a procvičit, jak mu vysvětlit věci, které jsou pro něj obtížné pochopit ze sedla nebo jak posílit jeho sebedůvěru a samostatnost. Je to škola hrou, aktivní odpočinek motivující koně ke spolupráci s člověkem. Z otráveného, šklebícího se koně, který při pohledu na vodítko uteče na opačný konec výběhu, se stane kůň, který Vám dá přednost před stádem, kůň, který se na práci těší. 

Cirkusové kousky

  Výuka cirkusových kousků staví na pozitivní motivaci a rozvíjení přirozených talentů a zájmů koně. Pokud respektujete možnosti a křivku učení koně, naučíte každého koně téměř cokoli, co si vezmete do hlavy a pravděpodobně i něco navíc, co se během procesu výuky samo nabídne. Buďte kreativní a bude takový i Váš kůň.

  Velká výhoda takového tréninku je i v tom, že sám o sobě koně baví a motivuje - nepotřebujete mít po kapsách tuny pamlsků, nemusíte ho za každým patníkem zastavit, podrbat, pochválit, dopřád pauzu... prostě spolu jste, poznáváte se, učíte se navzájem pochopit a odměnou vám oběma je, že zapomenete na okolní svět a pohroužíte se do společné činnosti, která vás oba baví. Ne, opravdu na to nepotřebujete klikr, žrádlo ani mrkvovou hůlku. Každá z těchto věcí se někdy hodí, ale pozor, ať na podobných berličkách nezůstanete závislí.

  A není to jen pro zábavu. Většina tradičních cirkusových kousků jako poklona, kompliment nebo horská koza jsou výborná gymnastická cvičení. Polka, pozdrav nebo španělský krok, jsou dobrý strečink a zlepšují piaffu a pasáž. Chůze po schodech nebo přes houpačku rozvíjí koňskou rovnováhu a uvolňují zádové svalstvo, cviky jako valení sudu, rozbalování koberce, aport, počítání a nekonečné množství dalších kousků zase jeho inteligenci. A neustále se měnící prací s igelitem, PET-lahvemi, deštníkem, stavební páskou, ohněm, vodou a nepřeberným množstvím dalších barevných a hlučných rekvizit se kůň stává statečným a zvyklým doslova na cokoli. Stává se z něj dokonale vyrovnaný a spolehlivý kůň pro děti, na vyjížďky i na závody. Když si pod něj dřepnete a začnete mňoukat, nijak ho to nepřekvapí.

  

Inspirace

  Naše práce ze země je založená především na našem nadšení a kreativitě, s každým koněm pracujeme trošku jinak. Postupně nás ale ovlivnila velice dlouhá řada různých českých i zahraničních trenérů. S některými jsme se časem názorově rozešli, jiní jsou neuutuchajícím zdrojem inspirace dodnes. Největší vliv na nás měli pravděpodobně následující osobnosti (pro pořádek jsou seřazeni chronologicky, podle toho, jak nám vstupovali do života):

 • Klaus Ferdinand Hempfling "Mit Pferden tanzen /Tanec s koňmi/"
 • Linda Tellington-Jones "Tellington Training für Pferde /Trénink koní podle Tellingtonů/"
 • Rudolf Bindig "Reitforschift für die Geliebte /Pravidla jezdectví pro milou/"
 • Nathalie Penquitt "Meine Pferdeschule /Moje koňská škola/"
 • Michael Schäfer "Die Sprache des Pferdes /Řeč koně/"
 • Stacy Westfall "Teaching Your Horse to Bow /Jak naučit koně poklonu/"
 • Bea Borelle "Die Zirkusschule /Cirkusová škola/"
 • Fredy Knie (horko těžko posbíraná videa jeho práce)
 • Milan Vytejček (tréninky práce na dlouhé otěži, lehání, základy práce na dvou stopách ze země)
 • Petr Vlasák (spousta rad a tréninků ohledně práce ze země, základů akademické práce ze země a vhledy do kaskadérské práce filmových koní)
 • Céline Willms (veselá a bezedná studnice nenápadných tipů a triků, které vždy neskutečně pomáhají s tím, co je zrovna potřeba)
 • Jutta Wiemers "Playing with Horses - Ideas for Joyful Learning /Hrajeme si s koňmi - Nápady pro radostné učení/" 
 • Trevor, Vilík a Argento, kteří nám na poli práce ze země a cirkusových kousků dali ze všech koní nejvíc.